Jak to możliwe, że tak wiele osób wyrzuca stare rzeczy i kupuje w to miejsce nowe? O dziwo, często Ci sami ludzie do swojego domu wybierają przedmioty z duszą – za meble zabytkowe z antykwariatu są gotowi zapłacić niemałą sumę pieniędzy. Jednak czy antyki w nowoczesnym wnętrzu będą się dobrze komponować? Czy domownicy nie będą nimi przytłoczeni? Nie! Takie połączenie ma szansę się udać!

Jest tylko jeden warunek. Antyki nie mogą być jedynymi przedmiotami w danym wnętrzu. Projektanci podkreślają, że dobra aranżacja polega na znalezieniu równowagi – między starymi zabytkowymi meblami a nowoczesnymi sprzętami. Trzeba też mieć na uwadze budżet, jakim się dysponuje. Przeczytaj poniższy wpis, a znajdziesz w nim wiele inspiracji, aby urządzić własne mieszkanie!

Czym się kierować, kupując meble zabytkowe?

Wybierając starsze przedmioty do nowoczesnego wnętrza, trzeba uwzględnić przede wszystkim:

  • jaki pokój chce się urządzić, np. sypialnię czy salon,
  • budżet do rozdysponowania,
  • styl – na przykład barkowy, rokoko czy nawiązujący do motywów rustykalno-dworskich.

Wielu osobom wydaje się, że antyki muszą być drogie, ale nie zawsze tak jest. Kupując ponadczasowy mebel na aukcji internetowej czy w antykwariacie, da się sporo zaoszczędzić. Może to być, np. biurko z początku XIX wieku lub sekretarzyk z nadstawką. Były one bardzo modne na dworach francuskich. Czasami antyki przekazywane są dziedzicznie. Wówczas takie zabytkowe biurko będzie doskonałym dopełnieniem gabinetu, a nawet salonu. Trzeba je tylko odświeżyć, ale jeśli lubisz majsterkować, zrób to na własną rękę! Zawsze możesz też poszukać fachowca.

Szafa zabytkowa – mebel uniwersalny?

Najbardziej niedocenianym przez wielu Polaków meblem jest szafa. Ileż to razy słyszy się historie, że stara szafa rodzinna ląduje gdzieś na strychu, bo jest niemodna i toporna? A przecież tę niezwykłą pamiątkę rodzinną można bez przeszkód wkomponować w każde wnętrze. Sprawdzi się ona, np. w:

  • jadalni – będzie się świetnie komponować ze starym dębowym stołem czy krzesłami,
  • salonie – ustawiona obok biblioteczki i fotela typu uszak,
  • sypialni – usytuowana naprzeciw dużego małżeńskiego łoża,
  • przedpokoju.

Ta ostatnia opcja wydaje się najbardziej kontrowersyjna, szczególnie w małych i wąskich korytarzach. Jak wkomponować tam starą szafę? Nie zawsze musi być masywna. Może to być mała rogowa szafa zabytkowa z dębu wykonana w nurcie rustykalnym, którą powiesisz gdzieś w rogu. Jest to mebel typowo ozdobny, który świetnie będzie się komponować z nowoczesną szafą wnękową na ubrania. Dodatkowo tego typu modele często mają przeszklone drzwiczki zamykane na kluczyk. Ich standardowe wymiary to ok. 80 × 50 × 30 cm, więc nie zajmują dużo miejsca. Korytarz wówczas od razu nabierze niepowtarzalnego stylu.
Zabytkowe meble we wnętrzu

Zdecyduj, czy zabytkowe meble sprawdzą się w Twoim mieszkaniu

Połączenie starych zabytkowych mebli z nowoczesnością jest jak najbardziej możliwe. I nie chodzi tu tylko o wartość sentymentalną. Dzięki antykom nowoczesne wnętrza nabiorą ciekawego klimatu. Dla każdego będzie oznaczać to coś innego. Czasem wystarczy we wnętrzu powiesić obraz w starej ramie czy secesyjną lampę – takie rozwiązanie sprawdza się, np. w kuchni. W pokoju czy w sypialni, gdzie metraż jest większy, antycznych akcentów może być zdecydowanie więcej. Stare łóżko stojące obok zabytkowego biurka i sekretarzyka to strzał w dziesiątkę. Meble będą zarazem wygodne i funkcjonalne!

Jak podkreślają eksperci, stare, zdekompletowane meble też mogą być wykorzystane. Z nadstawki do kredensu warto zrobić, np. wiszące szafki do kuchni. Taki recykling ma wielu zwolenników. Podane w artykule przykłady, to tylko punkt wyjścia. Reszta zależy od Twojej inwencji! Nie przekonały Cię powyższe propozycje? Spróbuj sobie wyobrazić sytuację odwrotną. Nowoczesne meble we wnętrzu w stylu dworskim. Ta opcja wydaje się o wiele bardziej awangardowa, prawda? Trzeba jednak przyznać, że takie połączenie tradycji z nowoczesnością również ma swój urok. Wybór należy do Ciebie!