Styl Empire, znany również jako Cesarstwo, to nurt w sztuce i architekturze, który narodził się na przełomie XVIII i XIX wieku, w okresie, gdy Napoleon Bonaparte rządził Francją. Jest to styl, który odzwierciedla wielkość, majestat oraz aspiracje imperium napoleońskiego, łącząc w sobie elementy klasycyzmu z nowymi tendencjami estetycznymi. Charakterystyczne dla stylu Empire są przepych, monumentalizm oraz szczególna dbałość o detal, co sprawia, że antyki wykonane w tym stylu cieszą się nieustającą popularnością wśród kolekcjonerów i miłośników sztuki.

Pochodzenie i inspiracje

Styl Empire wywodzi się bezpośrednio z klasycyzmu, czerpiąc inspiracje z antycznej sztuki greckiej i rzymskiej. Napoleon, będąc wielkim admiratorem antyku, pragnął, aby styl ten odzwierciedlał glorii jego rządów oraz potęgi Francji. Architekci i projektanci z epoki Empire mieli za zadanie tworzenie dzieł, które byłyby godne cesarskich ambicji, stąd w motywach dekoracyjnych często pojawiają się symbole władzy, takie jak orły, laury, gwiazdy oraz inicjały i monogramy Napoleona.

Charakterystyka stylu

W meblarstwie styl Empire charakteryzuje się surowością form, symetrią oraz monumentalnością. Meble są masywne, z wyraźnie zaznaczoną konstrukcją, często zdobione brązami i aplikacjami z pozłacanego mosiądzu. Typowe dla tego stylu są kolumny i pilastry, często zakończone kapitelami w stylu korynckim lub egipskim, co odzwierciedla fascynację epoki antykiem i Egiptem.

Oświetlenie w stylu Empire to przede wszystkim imponujące żyrandole i kinkiety, często wykonane z brązu i zdobione elementami takimi jak girlandy, liście akantu czy sfinksy. Żyrandole pałacowe z tego okresu są prawdziwymi dziełami sztuki, będącymi centrum uwagi w każdym wnętrzu.

Wpływ na współczesność

Styl Empire, mimo upływu lat, wciąż pozostaje źródłem inspiracji dla współczesnych projektantów i dekoratorów wnętrz. Antyki wykonane w tym stylu są niezwykle cenione nie tylko ze względu na swoją historyczną wartość, ale również z powodu niezwykłej estetyki i jakości wykonania. Elementy stylu Empire doskonale wpisują się w luksusowe, eleganckie wnętrza, dodając im majestatu i ponadczasowej klasy.

Znaczenie dla kolekcjonerów

Dla kolekcjonerów antyków styl Empire jest szczególnie atrakcyjny ze względu na bogactwo form, precyzję wykonania oraz głębię historyczną. Meble, oświetlenie, a także przedmioty dekoracyjne z tego okresu, są pożądane na aukcjach i w antykwariatach, często osiągając wysokie ceny. Ich posiadanie nie tylko świadczy o dobrym guście, ale także stanowi inwestycję w sztukę.

Styl Empire to więcej niż tylko kierunek w sztuce i dekoracji wnętrz; to odzwierciedlenie epoki, w której sztuka służyła nie tylko estetyce, ale również polityce i ideologii.

empire antyki