Stary klęcznik to mebel o długiej historii, który dawniej był powszechnie używany podczas modlitwy i medytacji. To niewielki stolik z poduszką, na której można klęczeć podczas modlitwy, lub po prostu siedzieć na nim i składać ręce w geście modlitewnym.

Stare klęczniki najczęściej były wykonywane z drewna, ale można znaleźć je również wykonane z metalu, kamienia lub innych materiałów. Charakteryzują się one zwykle bogatą dekoracją, często rzeźbioną, złoconą lub wykładaną innymi materiałami, takimi jak kolorowe kamienie szlachetne czy emalia.

W zależności od regionu, klęczniki mogą przybierać różne kształty i style. Na przykład w Polsce popularne były klęczniki w kształcie półksiężyca, z wyrytymi modlitwami lub wizerunkami świętych, a w krajach śródziemnomorskich klęczniki często miały kształt łodzi lub skrzydeł.

Dziś stary klęcznik to przede wszystkim przedmiot kolekcjonerski i antyk, który często zdobi domy i kościoły jako cenny zabytek kultury. Często można go znaleźć na aukcjach lub w sklepach z antykami i starociami.

Choć stary klęcznik może nie mieć już takiego znaczenia w kulturze i religii, jak kiedyś, wciąż jest to piękny i wartościowy przedmiot, który przypomina o tradycji modlitwy i kontemplacji.