Nie tylko narzędzie magii – lustra w aranżacji wnętrz

Lustra w aranżacji wnętrz służą jako element użytkowy, bez którego trudno się obejść w łazience czy w przedpokoju. Wykorzystywane są także jako nietuzinkowa dekoracja. Designerzy określają je nawet narzędziem aranżacyjnym ze względu na to, że odpowiednio dobrane i ustawione pomagają doświetlić i optycznie powiększyć dane wnętrze. Jak wybrać odpowiednie lustra?

Lustra – dekoracja i funkcjonalność

Lustra dla wielu z nas pełnią przede wszystkim rolę funkcjonalną. Przeglądamy się w nich podczas mycia, wykonywania makijażu, fryzury czy ubierania się. Pozwalają więc na kontrolę nad swoim wyglądem. Ale lustra poza tym zadaniem, pełnią też ważną rolę w samej aranżacji danego wnętrza. Potrafią bowiem wydłużyć perspektywę i stworzyć iluzję przestronności. Odbijając światło rozjaśniają i doświetlają pomieszczenie, skutecznie też stwarzają optyczną iluzję powiększania przestrzeni. Są również uniwersalnym dodatkiem, który pasuje do każdego stylu i wnętrza. Sprawdzają się na małym i dużym metrażu, w nowoczesnych, klasycznych i stylizowanych aranżacjach (np. rustyk, retro, vintage, glamour) w łazience, salonie, garderobie czy przedpokoju.

Lustra ścienne – jakie znaczenie ma rama?

Lustra są różne. Mogą być małe i duże, w prostych ramach i tych dekoracyjnych, zdobionych. Występują w rozmaitych formach, więc dopasowanie ich do stylu danego wnętrza nie stanowi problemu. By jednak wybrać odpowiedni lustrzany dodatek zwrócić uwagę na samo pomieszczenie, do którego lustro będzie wybierane:

  • Lustra łazienkowe – tu funkcja użytkowa jest najważniejsza, ale też nie mniej jest ważna funkcja aranżacyjna, która pozwala na doświetlenie ciemnego pomieszczenia i powiększenie małej łazienki. Warto więc pomyśleć o zastosowaniu ściennej tafli lub kupieniu ozdobnie oprawionych, dużych luster w stylu retro. Jedno z nich umieszczamy oczywiście w tradycyjnym miejscu czyli nad umywalką.
  • Lustra do salonu – tutaj lustra zyskują funkcję dekoracyjną, wzbogacając wnętrze swoją obecnością. Odpowiednio zamontowane lustro pomoże też doświetlić salon i powiększyć niewielki pokój dzienny. Lustro może odbijać ciekawe widoki. W ten sposób powstanie unikalne drugie okno. Lustro oprawione w dekoracyjną ramę na pewno będzie stanowiło bardzo ważny element aranżacji wnętrza. Idealnie się sprawdzi w stylu klasycznym, retro czy vintage. Można w tym momencie sięgnąć po antyczne lustra z naszego sklepu: barokowe (rokoko) lustro lub lustro w stylu vintage – w prostej ramie, które idealnie wpisze się w styl minimalistyczny czy skandynawski. Ciekawą opcją są meble z lustrami, z przeszkleniem na frontach czy na wewnętrznych ścianach gablot. Jest to idealny sposób by wyeksponować elegancką zastawę.
  • Lustro w sypialni — jeśli nie wierzymy w przesądy, to odpowiednio dobrane i zamontowane lustro może korzystnie wpłynąć na aranżację pomieszczenia. Przyda się jako stojące - w garderobie lub na toaletce. Można też dzięki lustrom optycznie powiększyć sypialnię i stworzyć przytulną atmosferę.
  • Lustro w przedpokoju – najważniejsza w tym miejscu jest funkcjonalność lustra. Służy bowiem do szykowania się do wyjścia z domu. Dlatego lustro przedpokojowe powinno być wysokie, by można było przejrzeć się w nim od stóp do głów. Lustro pomaga też doświetlić przedpokój, ale i samo powinno być odpowiednio podświetlone.
Umieszczając lustra w domu trzeba uważnie dobierać ich wielkość, format czy nawet materiał, z którego są wykonane: czy to będą lustra odporne na parowanie (idealne do łazienki), czy ozdobne kryształowe lustra do salonu. My polecamy zachwycić się przede wszystkim oryginalnym kształtem i pięknymi ramami, jakie mają antyki. Lustra te na pewno są unikalne i będą wspaniale prezentowały się w salonie czy sypialni.