Cwaniaki z kitem w uszach czy dziady polskiej scenografii?

Nie prowadzimy rekwizytorni, tylko sklep z antykami i starociami, ale... Od czasu do czasu zdaża się nam, że nasze rzeczy są kupowane i szybko zwracane - w terminie 14 dni. Kilka razy udowodniliśmy, że przedmioty od nas brały udział w filmach, wydarzeniach artystycznych lub w sesjach do jakichś katalogów. Znane i bogate cwaniaki robią sobie z naszego antykwariatu darmową wypożyczalnie rekwizytów.

To jest czyste sku^$#*&^!!! Taki proceder jest robiony nawet przez najbardziej znane nazwiska z polskiej sceny. Jakim trzebać być dziadem żeby mieć kase, mieć budżet na filmy i za darmo "wypożyczać" żyrandole i inne antyki/starocie do swoich filmów... Brak mi słów...

Rekwizytornia to specjalistyczne miejsce, które odgrywa kluczową rolę w świecie filmu i teatru. Jest to swoista skarbnica, w której przechowywane są rekwizyty – przedmioty używane przez aktorów podczas realizacji scenografii filmowej czy teatralnej. Rekwizyty mogą być różnorodne, od zwykłych przedmiotów codziennego użytku, po wyjątkowe, niekiedy antyczne czy zabytkowe eksponaty, które dodają autentyczności i głębi scenom.

Ważne jest, aby zrozumieć, że wypożyczanie przedmiotów z rekwizytorium to usługa, która wymaga odpowiedniego wynagrodzenia. Pracownicy rekwizytorium włożyli wiele wysiłku, czasu i umiejętności w zebranie, utrzymanie oraz konserwację tych unikalnych przedmiotów. Każdy element musi być starannie zapakowany, przechowywany i zabezpieczony, aby zachować jego historyczną wartość i estetykę.

Ponadto, działalność rekwizytorium to nie tylko wypożyczanie przedmiotów. To również skomplikowany proces zarządzania, który obejmuje identyfikację odpowiednich przedmiotów dla danego projektu, ich konserwację, a także dostosowanie do specyficznych wymogów produkcji filmowej czy teatralnej. Pracownicy rekwizytorium często muszą posiadać rozległą wiedzę na temat historii, sztuki oraz rzemiosła, aby móc właściwie doradzić i dostarczyć przedmioty, które idealnie wpasują się w wymogi scenariusza.

W kontekście sklepów z antykami, próba "kupowania" i zwracania przedmiotów w celu ich tymczasowego wykorzystania, bez zamiaru ich zakupu, jest nie tylko niewłaściwa, ale również szkodliwa. Takie działania mogą być postrzegane jako nieetyczne i świadczą o braku szacunku do pracy i wysiłku włożonego w utrzymanie tych unikatowych przedmiotów. Sklepy z antykami, podobnie jak rekwizytorium, dbają o to, by ich przedmioty były odpowiednio konserwowane i traktowane z należytą starannością. Wypożyczanie przedmiotów na zasadach innych niż te ustalone przez właściciela sklepu to działanie, które podważa wartość i znaczenie pracy osób zajmujących się konserwacją i pielęgnacją tych zabytkowych skarbów.

UWAGA! Warto dodać, że przy zwrocie przedmiotów często zdarza się, że są one niedbale zapakowane, co w około 90% przypadków prowadzi do ich uszkodzenia. Na przykład, klosz lampy może być pobity, a ramię żyrandola złamane. Takie uszkodzenia generują znaczne koszty naprawy, a w niektórych przypadkach mogą nawet skutkować całkowitym brakiem zwrotu wypłaconych pieniędzy za wypożyczenie.

Podsumowując, rekwizytorium jest niezastąpionym elementem w procesie twórczym filmów i przedstawień teatralnych, a jego rola w dostarczaniu i zarządzaniu rekwizytami jest nieoceniona. Należy pamiętać, że wypożyczanie przedmiotów to usługa, która wymaga szacunku i odpowiedniego wynagrodzenia za wysiłek i pracę, jaką włożono w utrzymanie tych przedmiotów. Bez względu na to, czy chodzi o rekwizytorium czy sklep z antykami, należy zawsze postępować zgodnie z zasadami etyki i profesjonalizmu.

Cwaniak z kitem w uszach czy dziad polskiej scenografii filmowej i teatralnej ? :