Kornik to jeden z najczęstszych szkodników, których obecność możemy zauważyć w starym drewnie. Najlepiej rozpoznaje się go po śladach, jakie zostawia na drewnie. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zidentyfikować kornika w Twoich antykach:

Zobacz, czy na powierzchni drewna znajdują się małe dziury. Korniki zwykle wiercą w drewnie i pozostawiają po sobie charakterystyczne otwory.

Sprawdź, czy widzisz pyłek drzewny na lub w pobliżu mebla. Korniki zwykle pozostawiają za sobą drobny pyłek, który składa się z kawałków drewna, które zjedzą.

Przeglądaj starannie elementy antyków, takie jak nogi stołów czy ramy obrazów. Często to w tych miejscach kornik jest najbardziej aktywny.
Oto kilka sposobów, które mogą pomóc w zwalczaniu korników:

Wysoka temperatura - korniki nie lubią wysokich temperatur, więc eksponowanie antyków na słońcu lub w ciepłym pomieszczeniu może pomóc w usunięciu szkodników.

Zamrażanie - podobnie jak w przypadku wysokiej temperatury, korniki nie przetrwają niskiej temperatury. Można więc przetrzymać mniejsze antyki w zamrażalniku przez kilka dni.

Olejki eteryczne - niektóre olejki eteryczne, takie jak olejek z drzewa herbacianego lub olejek lawendowy, mogą odstraszać korniki. Wystarczy nałożyć kilka kropli olejku na szmatkę i przetrzeć nim antyk.

Pestycydy - w skrajnych przypadkach można użyć pestycydów.

Najlepszą metodą jest jednak profilaktyka. Antyki powinny być regularnie czyszczone i konserwowane, a także przechowywane w suchych i dobrze wentylowanych pomieszczeniach, aby uniknąć problemów z kornikami.