Rośliny doniczkowe potrafią ożywić każde pomieszczenie. W stylowym wnętrzu nie mogą one  jednak odbiegać charakterem od ogólnej atmosfery. Odpowiedni dobór roślin i pojemników jest równie ważny jak ich kompozycja. Trzeba też wziąć pod uwagę kolorystykę pomieszczenia, na przykład jaskrawo czerwone kwiaty mogą ożywić wnętrze utrzymane w kolorze głębokiego burgunda. Pamiętajmy też, że liście nie zawsze są zielone, mają bardzo różne barwy, od miedziano-czerwonej do srebrzystoszarej.

   Rośliny egzotyczne są atrakcyjne, ale czasami lepiej posłużyć się kwiatami skromniejszymi, jak na przykład kaczeńce. Róże kojarzą nam się z romantyzmem. Aby nasze kompozycje zyskały ciekawą strukturę, powinny składać się z dużej ilości gałązek. Nie należy bać się śmiałych eksperymentów. Jaskrawe plamy czerwonych lub białych jagód mogą dać wspaniały efekt. Także owoce, będące symbolem dojrzałości, użyte w dużych ilościach, wywołują miłe skojarzenia. Cieszą oko kształtami i kolorami. Bardzo efektowne mogą okazać się suszone kwiaty, Niestety szybko zbiera się na nich kurz. Susząc zioła, pamiętajmy, by wieszać je w pęczkach a nie pojedynczo.

kwiaty i antyki

   Wnętrze średniowieczne lub z epoki elżbietańskiej powinno odzwierciedlać, to co dzieje się obecnie w ogrodzie. Wiosną napełnijmy wazony pierwiosnkami i fiołkami, latem dzikimi różami, jesienią zaś wykorzystajmy jagody i liście. Takie rozwiązanie spełnia swoje zadanie we wnętrzach wiejskich z każdego okresu. Dom urządzony w stylu z końca XVII wieku można zgodnie ze stosowną wówczas praktyką ozdobić kompozycjami kwiatów w błękitno-białych wazonach. Latem pusty kominek wypełnimy wielkim bukietem kwiatów lub zielonych gałązek. Pomieszczenia z końca XVII wieku ozdabiano czasami symetrycznymi kompozycjami z krótko przystrzeżonych krzewów.

   W okresie regencji bardzo popularne były kwiaty cięte i kwitnące rośliny doniczkowe. Domy wiktoriańskie To z kolei odpowiednie miejsca na żardiniery, w których królują paprocie i aspidistra. Niektóre meble można użyć jako stojaki czy pojemniki na kwiaty, na przykład doskonale nadają się do tego naczynia do chłodzenia wina. Do kompozycji kwiatowych można też włączyć różne zabytkowe przedmioty takie jak świeczniki, figurynki, mosiężne pojemniczki itp.

Na zdjęciu przykład zastosowania mosiężnego naczynia jako donicy:

mosiężny pojemnik na kwiaty