Żyrandole kryształowe – szaleństwo na punkcie kryształów

Światowe szaleństwo na punkcie kryształów trwa od dawna. Kryształy nazywane są tańszym i młodszym bratem diamentów. Doskonale opracowany szlif pozwala uzyskać im taki sam blask i odbicia światła, jakim mogą poszczycić się tylko naturalne diamenty. Poza tym kryształy są również synonimem luksusu, bogactwa i przepychu. Ekskluzywne żyrandole kryształowe od wieków bowiem zdobiły zamki i pałace. Obecnie wpisują się w nurt modnego stylu glamour i zdobią eleganckie domy, mieszkania, apartamenty, a nawet przestrzeń publiczną.

Antyczne żyrandole kryształowe Maria Teresa

Barok wywołał prawdziwą rewolucję w wystroju wnętrz. Wprowadził ją również do oświetlenia. Dzięki stylowi Ludwika XIV powstały unikalne kryształowe żyrandole Maria Teresa. Popularne stały się w XVIII wieku. Ich nazwa oddaje cześć cesarzowej Marii Teresie, która była córką cesarza Karola VI Habsburga. To ona zakochała się w stylu króla Francji Ludwika XIV. Na polecenie cesarzowej królewscy rzemieślnicy zbudowali przepiękne żyrandole ozdobione kryształami i zawiesili je w cesarskich pałacach. Pierwsza odsłona miała miejsce podczas koronacji Marii Teresy w 1743 roku. Cesarzowa uwielbiała przepych, ale kochała również piękno. Te standardy pozwoliły zaprojektować niesamowite antyczne kryształowe żyrandole, które do dzisiaj słyną z ponadczasowego piękna, unikalnej barokowej stylistyki i wyjątkowych, prawdziwych kryształów.

Antyczne żyrandole – charakterystyka kryształowych, barokowych unikatów

Rzeźbione ramiona w stylu barokowym to cecha charakterystyczna, jaką mają stare żyrandole. Pierwotnie robiono je z kutego żelaza, które pokrywano złotem lub cyną. Następnie na metal nakładano z obu stron szklane pasy. Ramiona są masywne oraz długie, mają zazwyczaj mocno wygiętą formę litery S oraz wydłużoną dolną linię. Każde z ramion dodatkowo było zdobione na szczycie delikatną rozetą, a motyw rozety powielano i umieszczano wzdłuż ramion. Stary żyrandol nie ma centralnego drążka. Ozdoby w formie kryształowych zawieszek przyjmowały kształt klasycznego migdała, ale były też ciężkie typowo francuskie wisiory w kształcie liścia. Nowoczesne żyrandole, które są inspirowane stylem Maria Teresa, potrafią mieszać kształty kryształowych zawieszek. Są tu sople, kule czy liście lub łzy.

Żyrandole z kryształami Swarovskiego – co to jest?

Prawdziwe kryształy Marii Teresy zostały zastąpione ich tańszym, syntetycznym odpowiednikiem. Nowoczesne, a nawet stare żyrandole w stylu Marii Teresy (z końca XIX i początku XX wieku) bardzo często są zdobione kryształami Swarovskiego. Czym są owe kryształy? Nie jest to kamień szlachetny, ani też kryształ górski. Kryształ Swarovskiego wykonuje się z ozdobnego szkła ołowiowego, które nazywa się inaczej szkłem kryształowym. Zawartość tlenku ołowiu powoduje, że współczynnik załamania światła oraz dyspersji jest dobry. Natomiast sam proces wytwarzania kamieni Swarovski jest pilnie strzeżoną tajemnicą. Twórcą kryształów jest Daniel Swarovski – rodowity Czech. Jego ojciec prowadził zakład szlifierski. Daniel w 1892 roku wynalazł elektryczną maszynę do szlifowania szkła. To ona zapoczątkowała powstanie znanej na całym świecie firmy Swarovski. Przedsiębiorstwo funkcjonowało i rozwijało się w austriackim Tyrolu. Tutaj też znajduje się i dzisiaj.

W naszej ofercie znajdziecie Państwo unikalne kinkiety, kryształowe żyrandole w stylu Marii Teresy oraz piękne żyrandole kryształowe Swarovski w stylu vintage, retro. Wszystkie te przedmioty doskonale wpiszą się w styl glamour lub elegancko urządzone minimalistyczne wnętrza, gdzie nowoczesność przyjaźni się z antykiem.