Jak oświetlić salon z aneksem kuchennym?

Kuchnia otwarta na salon jest obecnie jednym z najbardziej popularnych rozwiązań, które stosuje się zarówno w dużych mieszkaniach, domach, jak i na niewielkich metrażach. Połączenie tych dwóch pomieszczeń jest niezwykle funkcjonalne i można interesująco zaprojektować aranżację wnętrza. W tym przypadku nie tylko wygląd jest istotny. Ważny jest komfort eksploatacji kuchni, gdzie kluczowy będzie wybór oświetlenia. Jak prawidłowo zaprojektować oświetlenie kuchni z salonem?
Czy można wykorzystać antyczne oświetlenie?

Kluczowe strefy salonu z aneksem kuchennym

Projekt oświetlenia salonu z aneksem kuchennym trzeba rozpocząć od określenia najważniejszych stref całego pomieszczenia. Ich funkcje zdeterminują dobór lamp, natężenia światła czy jego barwy. Należy więc na wstępie odpowiedzieć sobie na kilka zasadniczych pytań:
  • Gdzie będą przygotowywane posiłki?
  • Gdzie będzie spożywane jedzenie?
  • Gdzie będzie strefa wypoczynku lub/ i pracy?

Oświetlenie strefy roboczej w kuchni

Strefę roboczą stanowi zazwyczaj blat, wyspa lub barek, które są najważniejszą przestrzenią w każdej kuchni. Blat wymaga bardzo dobrego oświetlenia. Dzięki niemu użytkownik będzie miał komfortowe i bezpieczne warunki podczas przygotowywania posiłków i pracy w kuchni. W najnowszych rozwiązaniach króluje oświetlenie halogenowe lub taśmy LED. Są to spoty o neutralnym lub zimnym świetle umieszczone na suficie lub pod wiszącymi szafkami. W małych mieszkaniach kuchnię od salonu oddziela zazwyczaj barek, na większych powierzchniach jest stosowana tzw. wyspa. Są to bardzo funkcjonalne rozwiązania, które pozwalają na uzyskanie dodatkowego miejsca służącego przygotowaniu posiłków oraz do przechowywania różnych potrzebnych sprzętów kuchennych. Z racji praktycznej funkcji, to miejsce musi być odpowiednio oświetlone. Nad barkiem można zamontować spoty, ale nad wyspą sprawdzą się już klasyczne lampy wiszące lub ozdobne plafoniery.

Oświetlenie przestrzeni jadalnej

Strefa jadalna w przypadku otwartej kuchni znajduje się w przestrzeni salonu albo na granicy obu pomieszczeń. Lokalizacja oraz rodzaj stołu decydują tu o wyborze oświetlenia. Może to być nisko zawieszona lampa sufitowa – przy dużym stole lub przy mniejszym czy rozkładanym stoliku montowanym do ściany, doskonale sprawdzi się kinkiet.

Oświetlenie strefy wypoczynku

Salon połączony z kuchnią ma również kilka stref, które należy odpowiednio oświetlić. Najważniejszą strefą pomieszczenia jest miejsce, gdzie znajduje się zestaw wypoczynkowy wraz ze stolikiem kawowym. Można tu postawić na ciepłe światło, którego źródłem będzie ozdobna lampa stojąca lub piękne kinkiety. Oświetlenie w tym miejscu powinno tworzyć nastrój i służyć wypoczynkowi. W salonie jest też bardzo istotne oświetlenie dekoracyjne. Można wykorzystać ukryte taśmy LED, które montuje się zazwyczaj za szafką RTV lub w witrynach. Mogą też być specjalne kinkiety stosowane do oświetlania konkretnych przedmiotów np. obrazów. Takie oświetlenie salonu daje fantastyczne efekty.

Oświetlenie ogólne w salonie z aneksem kuchennym

Salon i aneks kuchenny potrzebują tradycyjnego oświetlenia ogólnego w postaci lamp sufitowych – wiszących, plafonów i plafonier. W tej roli w salonie sprawdzi się na pewno ozdobny, antyczny żyrandol. W kuchni radzimy postawić na bardziej praktyczny plafon lub piękną plafonierę.

Oświetlenie kuchni z salonem nie może być oddzielone od stylu, w którym zostało zaprojektowane dane wnętrze. Inaczej zostanie oświetlony nowoczesny salon, a zupełnie w innym duchu pomieszczenie urządzone w stylu rustykalnym, retro, prowansalskim czy industrialnym. W ofercie sklepu euroantyki.pl znajduje się szeroki wybór atrakcyjnego, antycznego oświetlenia, które na pewno stanie się wyjątkową ozdobą Waszego salonu.