Antyki i starocie w stylu glamour

Styl glamour w ostatnich latach stał się jednym z najpopularniejszych w aranżacjach wnętrz. Jest przepełniony takimi cechami jak: blask, szyk, elegancja i luksus. Jednych fascynuje, dla innych oznacza zwyczajnie kicz. Czym właściwie jest styl glamour i co wspólnego mają z nim antyczne meble i dodatki?

Charakterystyka stylu

Glamour po angielsku oznacza czar, urok, blask, splendor i przepych. Czy jednak tłumaczenie oddaje w pełni znaczenie tego słowa? Glamour określa swoisty styl oraz jest nazwą idei. Nie skupia się na szczegółach, ważny jest ogólny efekt, w którym budzi fascynację bogactwem, przyciąga uwagę innością i ekstrawagancją. Jest też stylem odrobinę tajemniczym i odrealnionym. Jego symbolem są znane gwiazdy Hollywood z lat 40-tych i 50-tych ubiegłego stulecia, takie jak: Grace Kelly czy Audrey Hepburn – ikony kina i mody, idealnie wystylizowane w projektanckich perełkach. Styl glamour od zawsze kojarzy się z modą. Modzie zawdzięcza swoje najważniejsze cechy, czyli:
  • blask,
  • kolory,
  • splendor,
  • elegancję,
  • luksus.

Główne cechy stylu glamour we wnętrzach

Styl glamour nie jest jednoznaczny, choć wyraźnie ukochał barok. We wnętrzach określają go przede wszystkim masywne, pikowane i zdobione meble. Glamour kocha obszerne i wygodne kanapy, jak również zdecydowanie pokaźnych rozmiarów fotele, krzesła wykonane ze skóry. Idealne meble to te w stylu art deco lub eleganckiego retro. Idealne są miękkie, pluszowe, aksamitne i welurowe fotele oraz kanapy w stylu ludwikowskim. Prawdziwe antyczne meble podkreślą tylko luksus aranżowanego wnętrza. Doskonałym dodatkiem są błyszczące tkaniny, ozdobne lampy i kryształowe żyrandole – idealnie te w stylu Marii Teresy czy z kryształami Swarovskiego. Obrazy i lustra muszą być umieszczone w bogato rzeźbionych ramach najlepiej złotych lub srebrnych. We wnętrzach dominuje kolorystyka z wachlarza fioletów i różów, nieobca jest purpura i intensywny turkus. Często pojawia się klasyczne połączenie czerni z bielą, a w dodatkach obowiązkowy blask i świetlistość czy zdecydowane wzory tapet. Diabeł tkwi również w szczegółach takich jak: klamki, uchwyty czy bibeloty wystawione na komodzie. W każdym detalu ważne jest światło i blask. Styl glamour ma wiele twarzy.

Lekkość i miękkość w tkaninach i blasku

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że ten styl jest przytłaczający i ciężki. Ale czy na pewno? Dzięki niemu można też osiągnąć przytulny, komfortowy i elegancki efekt. Wystarczą bowiem piękne i miękkie tekstylia, miłe w dotyku kotary i zasłony. Idealnie sprawdzą się poduszki i pikowane zagłówki łóżka. Blasku i miękkości dodadzą atłasowe poszewki i narzuty. Ozdobne lustra i wyjątkowe żyrandole kryształowe oraz obrazy oprawione w złotą ramę dopełnią wyjątkowego charakteru wnętrza.

By jednak nie popaść w przesadę błysku, należy zachować umiar i uważnie połączyć luksus ze zmysłowością z lekkością. Tu wyraziste barwy warto przełamywać łagodnymi szarościami, beżami i popielami, by uzyskać zrównoważony, ale i ciekawy efekt. Jeśli meble są ciężkie i dekoracyjne, należy zachować umiar w dodatkach. Jeśli stawiamy na dodatki, nie przytłaczajmy ich meblami.

Naszym zdaniem styl glamour idealnie wpisuje się w potrzebę wprowadzenia do niego nieco autentyczności w postaci stylowych antycznych mebli, dodatków w postaci zabytkowych ozdobnych luster czy pięknych, kryształowych żyrandoli. Polecamy wyjątkowe antyki, starocie z bogatej oferty sklepu euroantyki.pl. Każdy znajdzie coś wyjątkowego dla siebie i dla swojego niebanalnego wnętrza.