To oczywiste, że nie chodzi nam o naśladowanie poziomu życia w domach z okresu średniowiecza, epoki gregoriańskiej czy nawet wiktoriańskiej. Nasze wymagania, jeśli idzie o wygody, ogrzewanie, oświetlenie i tym podobne, przewyższają wszystko co znane było w przeszłości. Jednakże wraz z nowymi standardami pojawił się problem współczesnych "klamotów" - kaloryferów, urządzeń elektrycznych, przełączników oświetleniowych i tym podobnych. W stylowym wnętrzu może zajść potrzeba ukrycia takich detali w celu zachowania autentycznej atmosfery.

Najprostszym sposobem na ukrycie kaloryferów jest ich za malowanie, czyli potraktowanie jak przedłużenie ściany. Może to sprowadzać się do pomalowania kaloryferów tym samym jednolitym kolorem, bądź też marmurkowania lub zastosowania innych technik malarskich. Jeśli ściany pomalowane są we wzór, t ten sam motyw powinien znaleźć się na kaloryferze i jego krawędziach. Grzejniki można też obudować, zakrywając przód perforowaną płytą, kratką drewnianą lub metalową. Obudowę można również pomalować tak, by harmonizowała z resztą pomieszczenia. Innym rozwiązaniem jest obudowa w kształcie szafki. W okresie regencji pojawił się nowy mebel - bieliźniarka, wykonana zwykle z palisandru, często mająca na drzwiach podściełaną jedwabiem kratkę z drutu mosiężnego. Tak więc w pomieszczeniu z tego okresu można ukryć kaloryfer w takiej właśnie bieliźniarce, wykonanej z tańszego drewna imitującego palisander.

Wpuszczane w ścianę szafki i półki na książki można wykonać i ozdobić w stylu harmonizującym z wystrojem wnętrza. Podobnie jak w wypadku obudowy kaloryferów, takim wbudowanym szafkom można nadać formę różnych sprzętów. W domu z epoki edwardiańskiej wbudowane meble zarówno siedzenia we wnętrzach jak i szafki są zupełnie naturalne. We wnętrzu wczesnogeorgiańskim autentycznie prezentowałaby się zwieńczona łukiem wnęka po jednej stronie kominka z odpowiednio dopasowanymi szafkami poniżej.

W innych sytuacjach można wykonać odpowiednie szafki utrzymane w stylu pomieszczenia. We wnętrzu gotyckim właściwie prezentował by się przeszklony kabinet ścienny z drewnianym maswerkiem w kształcie ostrego łuku. Jeśli chcemy, by szafka nie rzucała się w oczy, można ukryć ją za gładką płyciną i ozdobić w takim samym w taki sam sposób jak ściany. Można też zakryć drzwiczki, lustrem w ozdobnej ramie. Odbiorniki telewizyjne i sprzęt stereofoniczny, komputer, monitor, laptop można umieścić w wolnostojących stylowych meblach. Edwardiańskie kabinety muzyczne doskonale nadają się na sprzęt stereofoniczny. W tylnej części mebla można wykonać małe otwory na kable, nie uszkadzając mocno przy tym mebla i doprowadzić przewody elektryczne. Głośników nie da się schować, ich ustawienie zaś podyktowane musi być przesłankami akustycznymi, a nie estetycznymi. Obudowę można pomalować lub pokryć tkaninę. Większość nowoczesnych głośników ma proste kształty które w stylowych wnętrzach nie będą rzucały się w oczach.

Na zdjęciu widać jak w miejsce lustra wstawiono płaski telewizor ledowy:

tv w ramie od obrazu

Na zdjęciu przykład zakamuflowanego nowoczesnego TV w starych ramach retro/vintage po obrazie, wiszącego nad kominkiem:

telewizor nad kominkiem

Następny przykład wykorzystania starych ram grunderzeit do obudowy / kamuflażu ledowego płaskiego TV:

telewizor w starych ramach

Mogą natomiast kłuć w oczy współczesne przełączniki oświetleniowe, zwłaszcza jeśli przyciągają wzrok barwą silnie kontrastującą z kolorem ściany. Można w takim wypadku zamalować przełączniki i gniazdka lub pokryć je tkaniną dopasowaną do koloru ścian. Można też kupić przezroczyste przełączniki przez które widoczna będzie ściana. We wnętrzu wiktoriańskim lepszym rozwiązaniem może okazać się zainstalowanie przełączników z mosiądzu. W handlu dostępne są także przełączniki drewniane w różnych kolorach.

Nowoczesne urządzenia szczególnie rzucają się w oczy w kuchni. Większość firm produkujących meble kuchenne oferuje dodatkowo panele pozwalające zakryć zmywarkę do naczyń lub lodówkę. Można też wykonać na zamówienie kredensopodobne drewniane segmenty z imitacjami szuflad, które zakryją "osiągnięcia współczesnej techniki".

Na zdjęciu przykład kamuflowania nowoczesnych lodówek i zmywarek do naczyń:

kamuflowanie lodówki

zakamuflowana lodówka

Współczesne zasady ustawiania mebli różnią się od praktyk stosowanych w przeszłości, potrzebne nam też są pewne sprzęty, które wcześniej nie istniały. Często krzesła z dawnych epok, choć bardzo przyjemny dla oka, zupełnie nie nadają się do siedzenia. Natomiast współczesne kanapy o tradycyjnej linii prezentują się dobrze niemalże w każdym stylowym wnętrzu, zwłaszcza jeśli obicie wykonane jest z odpowiedniej tkaniny.

Pewien problem mogą stanowić łoża. Aż do XIX wieku powszechne były imponujące łoża z baldachimem, ale w dzisiejszych domach zajmowały by jednak zbyt dużo miejsca, a poza tym przeważnie są one bardzo drogie. Można jednak stworzyć podobny efekt okrywający draperią prosty szkielet lub mocująca do sufitu drążki, na których zawisną zasłony.

Innym sposobem na stworzenie stylowej atmosfery bez rezygnacji ze współczesnego stylu życia jest wykorzystanie mebli do celów innych niż ich pierwotne przeznaczenie. Przykładowo, starą boazerię, ławki kościelne, obudowy kominków, parawany oraz rzeźbione tylne partie wiktoriańskich kredensów można odnowić i przerobić na ciekawe ścianki łóżka.

Jednym ze starodawnych elementów umeblowania wnętrz z drugiej połowy XX wieku, bez którego niewiele osób potrafi się obyć, jest stolik do kawy. Sprzęt który pojawił się dopiero w latach 20 i XX stulecia. Kupując nowy stolik nie decydujemy się na mebel na zbyt delikatny czy wymyślny. Należy raczej szukać jakiegoś dużego i prostego w stylu który się nie zestarzeje. Wybierz my drewno harmonizujące z innymi meblami lub sprzęt wykończony marmurem bądź laką. Istnieją także niskie wersje stolików bębnowych z okresu regencji, które prezentowały by się dobrze w domu z tego okresu. Alternatywę może stanowić samodzielne wykonanie stolika do kawy poprzez skrócenie nóg zwykłego stołu z jadalni. Można też na podpórkach z rzeźbionego kamienia umieścić płytę ze szkła lub marmuru.

Kombinacja wspaniałych mebli z przełomów XVII i XVIII wieku wprowadza do nowoczesnych pomieszczeń prawdziwy stylowy klimat. Stylowy nastrój może być zasługą odpowiednio dobranego pojedyńczego mebl.