Od skromnych antycznych lamp stołowych po olśniewające kryształowe żyrandole, antyczne oświetlenie to niezwykle rozległy rynek. To sprawia, że jest to ekscytująca przestrzeń dla kolekcjonerów i dilerów. Wiele zabytkowych świeczników, plafonów, lamp i kinkietów jest bardzo dekoracyjnych. W zależności od wzorów, kształtów, użytych kolorów, materiału, potrafimy poznać do jakiego stylu należy dana stara lampa. Inne czynniki, które mogą pomóc nam rozróżnić, ile warte jest zabytkowe oświetlenie, to cechy szczególne, oznaczenia producenta i niuanse w konstrukcji każdej zabytkowej lampy. Niezależnie od tego, czy pozyskujesz swoje antyczne oświetlenie od specjalistycznego sprzedawcy, aukcji, targów czy antykwariatu internetowego, jest wiele ważnych elementów, na które należy zwrócić uwagę. Od zabytkowych standardowych lamp po ekstrawaganckie kandelabry, pałacowe żyrandole i kinkiety do dworu, ten poręczny przewodnik powinien pomóc Ci zrozumieć pare podstawowych tematów. Kilka rodzajów zabytkowego oświetlenia:

Antyczne żyrandole
Pomimo skojarzenia z okazałymi i luksusowymi wnętrzami, w sprzedaży są zabytkowe żyrandole, który pasują do niemal każdego wnętrza. Domy nie mają takiej wysokości sufitu jak kiedyś, ale styl antycznego oświetlenia jest nadal niezwykle popularny - dodający oszałamiającego blasku każdej przestrzeni, od aranżacji w kuchni,łazience, sypialni aż po lampy wiszące w okazałych klatkach schodowych. Każdy zabytkowy żyrandol należy sprawdzić czy nie jest uszkodzony. Czy elektryka jest sprawna i bezpieczna a może jednak będzie wymagać całkowitej wymiany? Czy element mocujący na suficie jest odpowiednio mocny, bo oryginalny mógł w miedzy czasie być wymieniony na słabszy, co przy ponownym montażu może grozić urwaniem się muzealnego żyrandola z sufitu. Czy żyrandol będzie wymagał renowacji? To wszystko jest istotne bo od stanu żyrandola zależy jego cena. Tutaj podaje link przykładowej renowacji kryształowego żyrandola, wykonanej przez nasz sklep z antykami : https://www.euroantyki.pl/blog/renowacja-zabytkowych-zyrandoli-i-lamp

Antyczne kinkiety

Antyczne kinkiety w stylu Art Deco są niezwykle kolekcjonerskie - szczególnie te wykonane przez mistrzów, takich jak Tiffany, których antyczne lampy są uwielbiane za ich naturalne kształty i mozaikę witrażu. Antyczne lampy na ścianę (znane również jako kinkiety) w stylu kandelabrów (dwa szklane ramiona lub więcej do trzymania świec) są rzadkim znaleziskiem. Para z połowy XVIII wieku może nawet kosztwować 100.000 złotych. Bardzo ładne i dobrze wykonane kopie takich kinkietów mogą kosztować nawet 10.000 złotych. Tutaj wspomniałem tylko przykładowo o lampach ściennych w stylu Art Deco, ale na rynku jest sporo muzealnych lamp w innych stylach, od secesji, baroku, rokoko, empire, po styl gregoriański czy gotycki. Ceny podobne jak podałem powyżej.

Antyczne świeczniki
Świeczniki ze szkła antycznego z XVIII i XIX wieku są częstym znaleziskiem wśród dealerów, na profesjonalych targach antycznych i aukcjach, a nawet na jarmarkach pod kościołem. Wypatruj zabytkowych świeczników z „tralką” z koralikami powietrza w szkle - takich, które często widuje się na XVIII-wiecznych pucharach z winem. Wartości te sięgają nawet 8000 złotych za sztukę. Niektóre zabytkowe świeczniki mają „krople” używane do odbijania światła (znane jako nabłyszczanie) i mają wartość około 10.000 zlotych GBP za parę. Oczywiście większość zabytkowych świeczników jest wykonana z różnego rodzaju metali, najcześciej jest to brąz lub mosiądz. Współczesne repliki świeczków są wykonywane ze słabszej jakości materiałów... ze stopów a nie z prawdziwego mosiądzu lub brązu.

Zabytkowe żyrandole
Żyrandole z początku XVII wieku były podstawowymi projektami szklanymi lub metalowymi, których jedynym celem było wychwytywanie wosku kapiącego ze świec. W miarę ewolucji technik cięcia szkła i obróbki metalu w XVIII wieku, ładne wisiorki i kryształowe kropelki zostały przetworzone na większość elementów. Skomplikowane żyrandole antyczne sprzedają się już od kilku tysięcy złotych do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Kiedy w XIX wieku wynaleziono elektryczność, żyrandole ponownie się zmieniły. Najczęściej zamiast świec zostały montowane sztuczne oprawki ( zwane gilzy ) imitujące świece. Na zakończeniu takich gilz są sztucznie wykonane krople wosku, które faktycznie wyglądają jak wosk który spływa ze świecy. Te stare żyrandole powojenne, można już kupić od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych. Cena takiej starej lampy sufitowej zależy od jakości wykonania, stylu pochodzenia jak i stanu w jakim znajduje się starodawny żyrandol.

Antyczne lampy
Zabytkowe lampy są tak różnorodne, jak domy, w których się znajdują. Wiele zabytkowych lamp z odlewanego szkła zostało wyprodukowanych w XIX wieku z ciężkimi kolorowymi spodem. Proste elementy można znaleźć w stylu klasycznej kolumny z mosiężnymi lub posrebrzanymi detalami - sprzedają się za kilka tysięcy za sztukę. Z drugiej strony skali cenowej antyki Tiffany z XX wieku mogą sprzedawać za ponad kilkaset tysięcy zotych. Inni znaczący producenci to Lalique i Galle - przykłady mogą przynieść od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wraz z nadejściem prądu pojawiło się więcej żarówek - tego rodzaju zabytkowe lampy można sprzedać za duże pieniądze.

Gdzie kupić zabytkowe oświetlenie?
Podobnie jak w przypadku wszystkich antyków, najlepsze znaleziska są najstarsze, autorstwa najlepszych twórców, w nietypowych wzorach i oryginalnym stanie. Inne, jak to często bywa w przypadku miłośników antyków, mogą po prostu zwrócić na siebie uwagę i rzucić się w oczy. Spotkasz je na targach i aukcjach w całym kraju, a także w specjalistycznych sklepach z antykami typu EuroAntyki.pl
Ważne jest, aby w pełni zbadać / obejrzać zabytkowe oświetlenie - od XIX-wiecznych kandelabrów po zabytkowe kinkiety - aby upewnić się, że dany przedmiot jest autentyczny. Nie ma wątpliwości co do naszego zabytkowego oświetlenia które sprzedajemy. Każdy egzemplarz z internetowego antykwariatu euroantyki jest prawdziwym skarbem wysokiej jakości. Przeglądaj codziennie nasze oferty, aby zobaczyć zabytkowe lampy, żyrandole, plafony, świeczniki i inne zabytkowe oświetlenie.