Zasadniczym elementem budowy stylowego wnętrza są tradycyjne tkaniny. Wiele z nich naśladuje bezpośrednio wzory z przeszłości, dla innych historia jest jedynie inspiracją. Użyte zamiast tapety, wprowadzają klimat luksusu, zmieniając zupełnie nastrój pomieszczenia. Nawet zastosowane na mniejszą skalę jako zasłony, obicia czy draperie przy łóżku, stylowe tkaniny mogą być motywem przewodnim dyktującym rozwiązania kolorystyczne i kompozycyjne podejmowane w różnych częściach pomieszczenia.

Naśladowanie stylów, które cechują się dużymi ilościami jedwabiu, brokatu, adamaszku i złotych galonów, może okazać się przedsięwzięciem bardzo drogim. Podobne wrażenie luksusu możemy jednak uzyskać w oparciu o tkaniny lżejsze i mniej kosztowne. Nawet zwykły muślin odpowiednie ułożony w stylowe zasłony mogże dać doskonały efekt.

Na aukcjach można nabyć oryginalne dawne tkaniny, ale najstarsze z nich prawdopodobnie zainteresują jedynie największych entuzjastów. Często natomiast spotyka się materiały z epoki wiktoriańskiej czy edwardiańskiej. Powszechnie dostępne są również stare koronki, wykonane maszynowo lub ręcznie.

Motyw i kolory do elementów kluczowych w tworzeniu atmosfery danego okresu.  Motywy kwiatowe cechuje ponadczasowość, pozwalająca na wykorzystanie ich w niemal każdym wnętrzu, należy jednak zwrócić uwagę na zachowanie spójności formalnej. Motywy bardziej formalne będą odpowiednie dla wnętrza miejskiego. Decydując się na styl wiejski powinniśmy wybrać deseń luźniejszy, bardziej pospolity, raczej w polne kwiaty niż róże czy lilie. Barwniki roślinne dają znacznie bardziej naturalny efekt niż farby syntetyczne.

Istnieją określone motywy, które automatycznie kojarzą nam się z przeszłością. Przykładowo, lilia burbońska, stylizowane kwiaty i herby to motywy odpowiednie dla wnętrz średniowiecznych, elżbietańskich lub z okresu Jakuba pierwszego.  Dla wnętrz rokokowych istnieje szeroka gama stylowych tkanin z motywami charakterystycznymi dla tej właśnie epoki, girlandami kwiatów, kokardami, motywami łączącymi liście i kwiaty, często z elementami chinoiserie.

Tak wygląda lilia burbońska, często używany motyw przy zdobieniu tkanin, mebli, lamp itp.:

lilia burbońska

Jednakże wybór rozwiązań typowych nie zawsze okazuje się najlepszy i czasami lepiej jest zdecydować się na jednolity kolor niż wzór.  W pomieszczeniu z okresu regencji lub Empire rozwiązaniem najwłaściwszym, tworzącym efekt luksusu i wyrafinowania, mogą okazać się jednobarwne, jasno niebieskie zasłony udraperowane na kształt festonu. Nawet zwykły kawałek tkaniny udrapowanej na drążku może w niektórych wnętrzach prezentować się stylowo. Powszechnie dostępne są reprodukcje karniszy do zasłon z dekoracyjnymi kwiatonami. Głębokie, nasycone kolory z mocno kontrastową jednobarwną bordiurą, na przykład zieleń z czerwonym brzegiem, mogą stanowić niezłe rozwiązanie we wnętrzu nawiązującym do średniowiecza.

Użycie dużej ilości tkanin do dekoracji łóżek może przywołać wspaniałą atmosferę historycznych sypialni, w których stały łoża z baldachimem. Wiele potrafi tu  zdziałać gra pozorów, jako że szkielet łóżka może mieć bardzo prostą konstrukcję, pod warunkiem że draperie będą wystarczająco obfite i całkowicie ją zakryją.

Na zdjęciu średniowieczna sypialnia, łoże z baldachimem w zamkowej komnacie:

średniowieczne łoże