Klosz, który zmienia barwę pod wpływem światła, może być wykonany z kilku różnych materiałów, które reagują na światło w specyficzny sposób. Oto niektóre z nich:

  1. Szkło Fosforyzujące lub Fluorescencyjne: To specjalny rodzaj szkła, które zawiera środki fosforyzujące lub fluorescencyjne. Te środki mogą pochłaniać światło (najczęściej ultrafioletowe) i emitować je w innej długości fali, co może sprawić, że klosz zmienia kolor pod wpływem światła.

  2. Szkło Termochromowe: Szkło termochromowe zmienia kolor w odpowiedzi na zmiany temperatury. Żarówki, szczególnie te o wyższej mocy, mogą generować wystarczająco dużo ciepła, aby spowodować zmianę koloru w szkle termochromowym.

  3. Szkło Uranowe: Jak wspomniano wcześniej, szkło uranowe pod wpływem światła UV świeci na zielono. Chociaż nie zmienia koloru w konwencjonalnym świetle, jego wygląd znacząco różni się w zależności od rodzaju padającego światła.

  4. Szkło z Dodatkiem Metali: Niektóre rodzaje szkła mogą zawierać dodatki metali, takie jak złoto czy srebro, które mogą zmieniać kolor pod wpływem światła. Przykładem jest szkło "rubinowe", które zawiera dodatek złota.

  5. Plastiki z Dodatkami Fosforyzującymi lub Fluorescencyjnymi: Podobnie jak szkło, niektóre rodzaje plastiku mogą być zmodyfikowane przez dodanie substancji fosforyzujących lub fluorescencyjnych, co powoduje zmianę koloru pod wpływem światła.

  6. Specjalne Powłoki i Farby: Istnieją również specjalne powłoki i farby, które można nałożyć na materiał klosza, aby zmieniały one kolor pod wpływem światła.

Zmiana koloru klosza pod wpływem światła może być efektem zarówno właściwości samego materiału, jak i specjalnych dodatków czy powłok, które są na niego nakładane.

Przykładowe szklane klosze uranowe, które pod wpływem światła UV zmieniają kolor na jaskrawy zielony:

szkło zmieniające kolor