Secesja - Art Nouveau - Jugendstil - Cтиль модерн

2020-04-02 08:46:00
Secesja - Art Nouveau - Jugendstil - Cтиль модерн

Czym jest secesja? Napisze kilka słów na temat tego nurtu sztuki i jej cech.

  
Secesja - rozwój i geneza.

Secesja to epoka w historii sztuki, która występowała na przełomie XIX i XX wieku. Szczególnie rozkwitła w latach 1890–1910. William Morris i jego ruch "Arts and Craft” z połowy XIX wieku są uważani za pionierów secesji. Nazwa epoki stylu powstała dzięki magazynowi kulturalnemu o nazwie  „Jugend” (co z niemieckiego na polski oznacza "młody"), założonego w Monachium w 1896 roku. Inne nazwy secesji to:
  • Niemcy - Jugendstil
  • Francja - Art Nouveau
  • Rosja - Cтиль модерн ( modern )
  • Polska - Secesja
Art Nouveau pochodzi z języka francuskiego, był w pełnym tego słowa znaczeniu międzynarodowy. Jego korzenie sięgają sztuki japońskiej, angielskiej filozofii, środkowoeuropejskiego rzemiosła, a wiele najwspanialszych dzieł secesyjnych powstało we Włoszech, Belgii, Szkocji, Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych.
Początkowo secesja wydawała się być luksusem dla bogatego mieszczaństwa, efemeryczną modą, wzbudzającą tylko lokalne zainteresowanie w Belgii i we Francji. Okazała się jednak zjawiskiem bardziej potężniejszym; przetrwała , ponieważ unosiła się na grzbiecie spiętrzonej fali innowacji i przemian społecznych.

Pod spodem zdjęcie oryginalnej niemieckiej secesyjnej gazety ilustowanej o nazwie JUGEND:

gazeta jugend

Artyści w stylu secesyjnym, a zwłaszcza malarze tamtych czasów, próbowali pogodzić człowieka i środowisko z ich stylistycznym powrotem do natury. W ten sposób starali się zintegrować swoją sztukę i estetykę z codziennym życiem ludzi. Celem secesji było więc połączenie architektury, rękodzieła i sztuki w zjednoczone, estetyczne całościowe dzieło sztuki, które powinno uczynić ten trend prezentowalnym i namacalnym dla każdego w życiu codziennym. Styl secesji można zatem rozumieć jako artystyczny ruch przeciw szybkiej industrializacji i związanej z tym tańszej i masowej produkcji produktów nowoczesnego przemysłu.

Na zdjęciu przykład wzornictwa secesyjnego wykorzystanego w ceramicznych kafelkach:

kafelek secesyjny

Na zdjęciu oryginalny żyrandole secesjny Tiffany:

żyrandol secesyjny

Jak rozpoznać przedmioty z okresu secesji?

Natura była głównym wzorem do naśladowania i urządzeniem stylistycznym w epoce secesji. Artyści w stylu secesyjnym wywodzili swój estetyczny język formalny z natury i stworzyli nowy projekt w sztuce z silnymi odniesieniami formalnymi. Zawsze ważne było dekorowanie powierzchni, stosowanie cennych materiałów i eleganckich ram.

Charakterystyczne dla secesji są kwiatowe abstrakcyjne ornamenty, dekoracyjne płynne linie i geometryczne kształty. Oprócz zwierząt i mitologicznych postaci popularne były motywy przedstawiające kobiety. Często były one przedstawiane z delikatną cerą, falującymi włosami ozdobionymi kwiatami oraz z falującymi, jasnymi, kolorowymi szatami, ucieleśniającymi ideał harmonii i piękna.

Styl secesyjny odnajdziemy we wszystkich gatunkach sztuki. Znajduje się w rzeźbie i malarstwie, w projektowaniu i w architekturze mebli, oświetlenia typu żyrandole, lampy kinkiety, plafony i produkcji tworzyw sztucznych, a także biżuterii i szkła.

Znani artyści w stylu secesyjnym to Alfons Mucha, Louis Comfort Tiffany, Gustav Klimt, Peter Carl Fabergé, Henry van de Velde, Antonio Gaudi, René Lalique, Audrey Beardsley, Otto Wagner, .

Kliknij tutaj aby wejść na nasz dział w którym mamy w stylu secesyjnym różne lampy, żyrandole i inne przedmioty.

Na zdjęciach przykład secesji w architekturze i budownictwie:

secesyjne zdobienia

styl secesyjny

Autor:euroantyki.pl