Wybór rodzaju oświetlenia ma kluczowe znaczenie w aranżacji domu. Jeśli dane pomieszczenie ma nawiązywać do minionych epok, to doskonałym jego uzupełnieniem będzie stara lampa. Czy chcesz dowiedzieć się, czym różni się żyrandol typu antyk od lampy wiszącej retro? Na co zwrócić uwagę kupując stare lampki nocne? Zapraszamy do lektury naszego krótkiego przewodnika, w którym odpowiemy na te pytania.

Co wybrać? Kunsztownie i bogato zdobione stare żyrandole czy lampy wiszące retro?

Podstawową cechą, która decyduje czy źródło światła należy do grupy starych żyrandoli, czy lamp wiszących retro jest ilość żarówek. W pierwszym przypadku zawsze są co najmniej dwie oprawy, w drugim tylko jedna. Poza tym zwykle pierwszy typ będący antykiem jest zdecydowanie okazalszy i większy. Dlatego idealnie pasuje do dużych, przestronnych salonów z wysokimi sufitami. Możesz spotkać modele z kryształowymi zdobieniami. Kunsztownie szlifowane, błyszczące elementy pięknie rozpraszają światło. Zwykle łączone są z mosiądzem, z którego wykonana jest cała konstrukcja nośna. Nie lada gratką są wyroby, które stworzyli francuscy rzemieślnicy. Odpowiednio nacinane korale połączone w długie girlandy migoczą i rozświetlają pokój. Takie stare pałacowe żyrandole to prawdziwe perełki, które wymagają odpowiedniej troski.

W przypadku mniejszych pomieszczeń świetnie sprawdzi się pojedyncza stara lampa. Na szczególną uwagę zasługują te, które wyłoniły się z nurtu Art Deco. Mają niepowtarzalny charakter i odpowiednio dobrane będą pasowały do nowoczesnego wystroju. Doskonale również wpiszą się aranżację loftu. Może interesują Cię lampy wiszące retro w stylu rustykalnym? Dość często mają one szklane klosze z ręcznie malowanymi kwiatami, które łączone są z ceramicznym korpusem. Ciekawe są także połączenia z giętym drewnem i kutym żelazem.

Na czym polega urok starej lampki nocnej?

Dyskretne źródło światła jest niezastąpione w każdej sypialni. Dlatego jego wybór nie należy do najłatwiejszych. Poza tym powinno być dopasowane do dalszego planu, ale niekoniecznie się w niego wtapiać. Najlepiej do tego celu nadają się stare lampki nocne. Zwróć uwagę na ich nietuzinkowy wygląd. Często są niepowtarzalne, ze względu na swój wiek. Można znaleźć wśród nich finezyjnie zdobione klosze ze szkła, kryształu osadzone na metalowych lub marmurowych nóżkach.

Przyjrzyj się również takim modelom jak unikatowe stare lampy naftowe. Niektóre z nich są już przystosowane do zasilania prądem i mają zainstalowane gniazdo na żarówki. Kupując, zastanów się, czy wybierzesz model przerobiony, czy wykonasz to we własnym zakresie.

Doświetlenie pomieszczenia, czyli stara lampa podłogowa kontra kinkiet

Każdy z tytułowych rodzajów oświetlenia jest elementem wspierającym jego główne źródło. Jeśli chcesz stworzyć spójną aranżację w starym stylu, to koniecznie kup dekoracyjne kinkiety tzw. antyki. Są one unikatowe, co oczywiście należy postrzegać jako zaletę. Dzięki nim Twoje pomieszczenie zyska niebanalny akcent, który spełni również praktyczną rolę. Powinny znaleźć się w przestronnym salonie lub holu. Zwłaszcza w tym ostatnim miejscu będą pięknie wyglądały i witały gości ciepłym światłem. Pomyśl również o tym, jak cudowne i oryginalne potrafią być stare lampy stojące. Można je ulokować w przedpokoju lub przy wygodnym fotelu w salonie i spędzać wieczory z książką w ręku. Dobrze dopasowane do otoczenia staną się jego nieodłącznym dekorem.

Jak kupować starą lampę?

Wiesz już, jak wyglądają stare żyrandole, lampy wiszące retro i stojące. Pozostaje Ci rozpocząć poszukiwania, w których trakcie zmierzysz się z szeroką ich ofertą. Pamiętaj, że zakup powinien być dokładnie przemyślany. Zapytaj sprzedawcę o dokładne wymiary. W ten sposób unikniesz rozczarowania, gdy po rozpakowaniu produkt okaże się za mały lub odwrotnie. Poza tym zwróć uwagę na stan techniczny i kompletność elementów. Życzymy, aby Twój wybór był tym właściwym i dał Ci źródło satysfakcji i pięknego światła.