Choć świat oświetlenia wnętrz przechodzi ciągłe metamorfozy, niektóre klasyki nigdy nie wychodzą z mody. Plafony, czyli półokrągłe lampy montowane do sufitu lub ściany, są tego doskonałym przykładem. Te uniwersalne źródła światła zachwycają swoją funkcjonalnością i estetyką, dostosowując się do różnorodnych wnętrz. Zapraszam do głębszego poznania tej tematyki.

Co to są plafony?

Plafony to rodzaj oświetlenia, które charakteryzuje się płaską lub półokrągłą formą. Są montowane bezpośrednio do powierzchni – najczęściej sufitu, ale też ściany. Zazwyczaj mają formę zamkniętą, dzięki czemu światło jest równomiernie rozpraszane w całym pomieszczeniu.

Dlaczego warto wybrać plafony?

 1. Uniwersalność: Plafony doskonale sprawdzają się w różnego rodzaju pomieszczeniach – od sypialni, przez kuchnie, aż po łazienki.

 2. Osłonięte źródło światła: Dzięki zamkniętej konstrukcji, światło jest miękko rozpraszane, co sprawia, że nie razi w oczy.

 3. Estetyka: Plafony to połączenie klasyki z nowoczesnością. Mogą być wykonane z różnych materiałów i w różnych stylach – od minimalistycznych po bardziej ozdobne.

Rodzaje plafonów

 1. Ze szkła: Najbardziej tradycyjne plafony, które świetnie wpisują się w klasyczne wnętrza. Mogą być przezroczyste, mleczne lub kolorowe.

 2. Z tworzyw sztucznych: Lekkie, trwałe i łatwe w montażu. Idealne do nowoczesnych wnętrz.

 3. Metalowe: Dodają wnętrzu industrialnego charakteru. Często połączone z innymi materiałami, jak szkło czy tkanina.

 4. Z tkanin: Dają cieplejsze, bardziej domowe światło. Idealne do sypialni czy salonu.

Jak dobrze dobrać plafon?

 1. Rozmiar pomieszczenia: W małych wnętrzach lepiej sprawdzą się mniejsze plafony, które nie będą dominować w przestrzeni.

 2. Styl wnętrza: Minimalistyczne wnętrza wymagają prostych form, natomiast w bardziej klasycznych czy boho świetnie sprawdzą się bogato zdobione plafony.

 3. Rodzaj światła: Należy zwrócić uwagę na to, czy plafon daje światło ciepłe, neutralne czy zimne. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i przeznaczenia pomieszczenia.

Plafony w różnych pomieszczeniach

 • Salon: Tutaj plafon może pełnić funkcję głównego źródła światła. Warto wybrać model, który będzie ozdobą wnętrza.

 • Sypialnia: Światło powinno być delikatne i relaksujące. Plafony z tkaniny świetnie się sprawdzą.

 • Kuchnia i łazienka: W tych pomieszczeniach ważna jest funkcjonalność. Plafony ze szkła lub tworzyw sztucznych będą łatwe w czyszczeniu i odporne na wilgoć.

Plafony to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają uniwersalnego źródła światła do różnych pomieszczeń. Łączą w sobie funkcjonalność z estetyką, dając możliwość dostosowania do indywidualnych potrzeb i gustu. Warto zwrócić uwagę na materiał wykonania, rodzaj światła oraz wielkość plafonu, by idealnie wpasować go w charakter wnętrza. Współczesny rynek oświetleniowy oferuje szeroki wybór plafonów, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

plafon rustykalny