Krakelura w lampach - co to jest?

2022-07-25 15:39:00
Krakelura w lampach - co to jest?

Krakelura to specyficzny efekt dekoracyjny, który często stosuje się w lampach i innych elementach wystroju wnętrz. Efekt ten polega na sztucznym spowodowaniu pęknięć i spękań na powierzchni przedmiotu, tworząc unikalny wygląd przypominający spękany, starożytny lustrzany szkliwiony ceramiczny garnek.

Jak powstaje efekt krakelury?

Krakelura uzyskiwana jest przez zastosowanie specjalnych farb, lakierów lub innych preparatów dekoracyjnych. Proces ten polega na nałożeniu dwóch różnych warstw farby - jednej podkładowej i drugiej powierzchniowej. Warstwa powierzchniowa zazwyczaj jest elastyczna, a podkładowa twarda. Pod wpływem różnicy właściwości obu farb, gdy farby wysychają, powierzchnia zaczyna się kurczyć szybciej niż warstwa podkładowa. To powoduje, że na powierzchni materiału tworzą się delikatne pęknięcia, które nadają mu charakterystyczny efekt krakelury.

Zastosowanie krakelury w lampach

Krakelura to popularna technika wykończenia lamp, która nadaje im rustykalny, starożytny wygląd. Lamy z efektem krakelury są często wykonane z ceramiki, szkła, a czasem nawet drewna. Dzięki temu specjalnemu wykończeniu, lampy te zyskują wyjątkowy charakter, który idealnie komponuje się w rustykalnych, vintage lub shabby chic aranżacjach wnętrz.

Krakelura stosowana jest zarówno na abażurach, jak i na podstawach lamp. Efekt pęknięć może być subtelny lub bardziej wyrazisty, w zależności od indywidualnych preferencji i stylu danego wnętrza.

Zalety lamp z efektem krakelury

  1. Unikalny wygląd: Lampy z efektem krakelury mają niepowtarzalny wygląd, dzięki czemu stanowią wyjątkowy element dekoracyjny w każdym pomieszczeniu.

  2. Dodają charakteru: Dzięki rustykalnemu i starożytnemu wyglądowi, lampy te dodają wnętrzom charakteru i uroku, wprowadzając ciepło i przytulność.

  3. Dopasowanie do różnych stylów: Choć krakelura idealnie współgra z rustykalnym stylem, to jednak dzięki różnorodności kształtów i kolorów lamp, można je dopasować do różnych stylów wystroju wnętrz, takich jak klasyczny, eklektyczny czy vintage.

  4. Elegancki wygląd bez przesady: Lampy z efektem krakelury posiadają elegancję bez nadmiernej przesady, co pozwala na ich umieszczenie zarówno w bardziej formalnych, jak i bardziej luźnych aranżacjach.

  5. Unikatowość ręcznego wykonania: Wiele lamp z krakelurą jest wykonywanych ręcznie, co czyni je jeszcze bardziej wyjątkowymi, a także podkreśla wartość rzemiosła i unikatowość danego egzemplarza.

Krakelura to specjalny efekt dekoracyjny, który nadaje lampom unikalny wygląd przypominający starożytną ceramikę. Stosowanie tej techniki pozwala na uzyskanie rustykalnego, charakterystycznego dla tradycji i historii wykończenia. Lampy z efektem krakelury są idealnym dodatkiem do wnętrz, które poszukują niepowtarzalnego i eleganckiego akcentu. Jeśli chcesz dodać swojemu domowi ciepła i charakteru, warto rozważyć wprowadzenie lamp z krakelurą do swojego wystroju.

Autor:EuroAntyki.pl