Kolekcje i antyki w stylowych wnętrzach

2020-04-15 13:30:00
Kolekcje i antyki w stylowych wnętrzach

  Wyeksponowanie kolekcji odpowiednich przedmiotów to doskonały sposób na przywołanie atmosfery wszelkich epoki, nawet wtedy gdy nie chcemy zadawać sobie trudu urządzania całego wnętrza w jednym stylu. Świadome podejście do kolekcjonerstwa pomoże nam uchwycić atmosferę minionych epok, a w końcu może się okazać że niemal bezwiednie potrafimy odtworzyć odpowiedni klimat, właściwie urządzając i dekorujące wnętrza.

   Można traktować kolekcjonerstwo jako ciągłe poszukiwanie najcenniejszych eksponatów, takie purystyczne i bezkompromisowe podejście reprezentuje wielu zbieraczy. Możemy jednak wykorzystać swoje zbiory jako czysto wizualny sposób na stworzenie pewnego nastroju a w takim wypadku jakość pojedynczych eksponatów nie jest tak istotna jak efekt ogólny. Dla przykładu, kolekcja błękitno-białej porcelany wywrze doskonałe wrażenie jako całość, nawet jeśli niektóre naczynia są uszkodzone.

   Najczęściej spotyka się zbiory ceramiki, szkła, przedmiotów z mosiądzu i brązu, metalu, srebra, zegarki, druki, lamp naftowych, obrazy. Faktycznie jednak nie istnieją żadne ograniczenia co do kategorii przedmiotów, jakie możemy zgromadzić w celu stworzenia pewnej zbiorowej wypowiedzi. Właściwie każdy przedmiot może być obiektem kolekcjonerstwa.

Przykład ekspozycji kolekcji zabytkowych lalek:

kolekcja lalek

   Istotne znaczenie ma sposób w eksponowania zbioru. Bez względu na wybraną metodę, kolekcja musi prezentować się przekonywująco. Jeśli na początek dysponujemy zaledwie kilkoma przedmiotami, unikajmy pokusy by rozmieścić je równomiernie w różnych częściach pomieszczenia, obniży to bowiem wywierany przez nie efekt. Planując całą kompozycję pamiętajmy, by przewidzieć miejsce na rozwój zbioru.

   Oszklone kabinety-witryny mają tę zaletę że chronią przedmioty przed kurzem, odbywa się to jednak pewnym kosztem. Ukryte za szkłem eksponaty nie mają już takiej siły oddziaływania. Porcelana dobrze się prezentuje na rzeźbionych, złoconych konsolach ściennych. W salonach aukcyjnych pojawiły się ostatnio wykonane we Florencji konsole, które figurują w katalogach jako autentyczne. Niewielkie przedmioty z epoki wiktoriańskiej można z powodzeniem ustawić na etażerce. Kolekcje z wcześniejszych okresów będą się wspaniale prezentować na półkach zainstalowanych we wnęce.

Kolekcja zabytkowych, szklanych lamp naftowych:

kolekcja szklanych lamp naftowych

   Sposób prezentacji kolekcji jest taki, że jest ważniejszy niż jej zawartość. Symetryczne ustawienie przedmiotów może nawiązywać do sposobów eksponowania stosowanych w 17 wieku, nawet jeśli same przedmioty pochodzą z innego okresu.

   Niewielkie obszary mogą być użyte w składzie złożonym na ścianie w jednej ramieniu lub w kilku ramkach rozmieszczonych blisko siebie. Ryciny prezentują się szczególnie korzystnie en masse W prostych ramkach, zawieszone podobnie jak w dawnych gabinetach rycin.

   Można polegać na autentyczności, obrazy muszą pochodzić z okresu poprzedzającego niż wnętrze, w jakimkolwiek umieszczeniu. pamiętajmy, że należy oświetlić je od dołu a nie od góry można posłużyć się specjalną lampką mocowana do ramy lub też skierować na obraz dyskretny strumień światła z lampki umieszczonej na podłodze lub na stoliczku pod obrazem.

Przykład wyeksponowania kolekcji zegarków:

kolekcja zegarków

Autor:euroantyki.pl