Oświetlenie jest jednym z kluczowych elementów w aranżacji wnętrz, a żyrandole to często jego korona. Wybór właściwego żyrandola do danego pokoju to jednak nie tylko kwestia stylu i wyglądu, ale także wymiarów. Jak zatem dobrać optymalne rozmiary żyrandola? W tym artykule podpowiemy, na co zwrócić uwagę.

Wysokość Pomieszczenia

Pierwszym i podstawowym kryterium jest wysokość pomieszczenia. W pomieszczeniach z niskim sufitem, zaleca się wybieranie żyrandoli mniej masywnych i bardziej płaskich. W przypadku wysokich sufitów możliwości są znacznie większe – można zdecydować się na bardziej rozbudowane i okazałe konstrukcje.

Wielkość Pomieszczenia

Oprócz wysokości, ważne jest również powierzchnia pokoju. Do małych pomieszczeń lepiej pasują mniejsze żyrandole, które nie przytłoczą przestrzeni. W dużych pomieszczeniach możemy pozwolić sobie na większą swobodę i wybrać żyrandole o imponujących wymiarach.

Stosunek Wysokości do Szerokości

Ogólnie przyjętą zasadą jest, że średnica żyrandola powinna wynosić około 1/12 powierzchni całego pokoju w metrach kwadratowych. Dla przykładu, jeżeli pokój ma 24m², idealna średnica żyrandola wynosić będzie około 60 cm.

Umiejscowienie Żyrandola

Miejsce, w którym żyrandol ma być zawieszony, również odgrywa dużą rolę. W centralnej części pokoju, zwykle wybieramy żyrandol o średnicy zbliżonej do 1/3 szerokości pomieszczenia. Jeżeli jednak żyrandol ma być umiejscowiony nad stołem czy wyspą kuchenną, jego szerokość powinna być nieco mniejsza niż szerokość mebla, nad którym się znajduje.

Styl i Forma

Równie ważne jak wymiary, są styl i forma żyrandola. W pomieszczeniach o tradycyjnym charakterze lepiej sprawdzą się żyrandole o klasycznych kształtach i bogatej ornamentyce. W nowoczesnych wnętrzach można poeksperymentować z bardziej awangardowymi formami.

Dobór odpowiednich wymiarów żyrandola to zadanie, które wymaga uwzględnienia kilku kryteriów. Ostateczny wybór zależy od wielkości i wysokości pomieszczenia, jego funkcji oraz indywidualnych preferencji estetycznych. Pamiętajmy jednak, że żyrandol jest nie tylko źródłem światła, ale i ważnym elementem dekoracyjnym, który potrafi odmienić charakter całego wnętrza. Wybierając optymalne wymiary, mamy szansę stworzyć harmonijną i spójną aranżację, która będzie cieszyć oko przez lata.