Styl prowansalski ( Provencal style / Style provençal ) to ciepły i nietypowy klimat domowy o łagodnym charakterze

Wywodzi się z Francji, z południowo-wschodniej, rolniczej części , dlatego też styl ten charakteryzuje się prostotą , funkcjonalnością i elegancją. Lampy w stylu prowansalskim są przykładem funkcjonalnego designu, który podkreśla piękno tego, co praktyczne.Forma jest podporządkowana funkcji i okazuje się wyjątkowo elegancka.Projektanci rezygnują ze wszystkiego, co niepotrzebne.Przemyślana, uproszczona konstrukcja przetrwała próbę czasu i jest nadal aktualna.
Patyna , rysy , pęknięcia mają sprawiać wrażenie że przedmioty zostały wybielone pod silnym słońcem Prowansji. Kamień, żeliwo, drewno, te materiały są zwyciężcami w prowansalskim wnętrzu.Stare drewno idealnie harmonizuje z szorstkimi, matowymi powierzchniami kamienia.Żeliwne lampy, żyrandole, świeczniki podkreślają uroczy ,wiejski styl.Naturalne kolory, takie jak kremowy, biały, stonowany niebieski i jasnofioletowy.Dostępne są również odcienie wiśni, śliwki i brązu, ale najczęściej stosuje się je tylko selektywnie.

lampy do kuchni prowansalskiej

Ukryta moc szczegółów


Losowo łączone akcesoria i dekoracje odgrywają ważną rolę we wnętrzu prowansalskim.
Wazony i porcelana ozdobione motywami lawendy, wina lub ziół.
Meble z elementami ceramicznymi, kuchnie i łazienki, z ozdobnymi kafelkami, stare piece z retro okapami.
Kwiaty i zioła, zwłaszcza lawenda, są niezbędne w stylu prowansalskim. Suszone lub prasowane wypełniają mieszkanie delikatnym zapachem.Wiklinowe kosze, miski i garnki dopełniają całości.
Drewniane meble z pięknymi rzeźbami i celowymi oznakami zużycia nadają Twojemu mieszkaniu romantyczny wygląd wiejskich domów na południu Francji. Akcesoria w stylu shabby chic doskonale uzupełniają koncepcję wyposażenia: żyrandole, świeczniki, duże szklane latarnie na podłodze i rolety do okien idealnie pasują. Świetnie wyglądają również lustra ścienne inspirowane typowymi prowansalskimi okiennicami.
Przytulny, przyjazny, zachęcający, rustykalny, romantyczny - to atrybuty związane z życiem a la Provence.Łączą wiejską przyziemność z rozmarzonymi elementami.
Dzisiaj wszyscy chcą aby ich dom, był wyjątkowy i oryginalny, inny niż pozostałe. Ludzie aktywnie wybierają przestrzeń pasującą do ich stylu, stylu życia, myślenia i sytuacji finansowej. Dzisiaj jest to łatwe.
Jednym z najczęstszych stylów jest właśnie Prowansja. Jego popularność polega na tym, że jest bardzo prosty, a jednocześnie
bardzo oryginalny. Ten styl nie ma wyraźnego patosu, a jednocześnie wygląda elegancko. Najważniejsze jest to, że Prowansja nie wymaga dużych inwestycji finansowych.
Jeśli zdecydujesz się kupić lampy w stylu prowansalskim, będą one z pewnością przypominać oryginalne dzieła starych mistrzów , wykonane z naturalnego materiału.Najważniejsze w rustykalnym stylu jest to, że wszystko jest bliskie prostocie.
Jak każdy kierunek, Prowansja ma pewne reguły i prawa. Design powinien podkreślać podstawowe elementy stylu, które znajdują odzwierciedlenie w wyborze mebli i innych detali wewnętrznych. Lampy w stylu prowansalskim nie są wyjątkiem od reguły. Aby w pełni zagłębić się w ten temat, musisz zostać na krótki czas przeniesiony do przytulnego domu wiejskiego. Oświetlenie odgrywa ważną rolę we wnętrzu. Może uwypuklić zarówno zalety, jak i wady wystroju wnętrz.
Przede wszystkim właściciel domu powinien zdecydować, jakie światło jest potrzebne w sypialni, salonie i kuchni.
Lampy we wnętrzu powinny być łączone z podstawowym stylem pomieszczenia.
Preferowane jest rozpraszanie i łagodne oświetlenie, pastelowe kolory. Kupując żyrandole, lampy podłogowe lub kinkiety do domu, musisz zrozumieć filozofię stylu, w którym wnętrze jest wykonane. Należy wziąć pod uwagę nowoczesne elementy. Oświetlenie w duchu Prowansji powinno wywoływać charakterystyczne uczucia: uczucie czułości, troski, ciszy , atmosferę relaksu i spokoju.

styl prowansalski

Prowansja dzisiaj

Logiczne jest, że wszystko zmienia się w czasie. A design nie jest wyjątkiem. Uważa się, że lampy w stylu prowansalskim najlepiej nadają się do budynków wiejskich. Istnieje pewne „pożądanie”. Życie z dala od megalopolis ,życie otoczone przyrodą. Dlatego ten kierunek projektowania dobrze wpasowuje się w atmosferę i nastrój tych miejsc. Lampy prowansalskie w takim domu będą bardzo odpowiednie, ponieważ są elementem natury. Zmienia się jednak smak, podobnie jak sama moda. Dzisiaj preferencje projektowe pokazują, że ludzie starają się zbliżyć do natury pod każdym względem, nawet w domu.
Po prostu świetnie, gdy kuchnia jest „zapchana” nowoczesną technologią. Ale gospodyni, która spędza większość czasu w tym pomieszczeniu, nie chce czuć robota, ale człowieka otoczonego prawdziwymi „żywymi” materiałami. Prowansalska lampa sufitowa może nadać kuchni nie tylko elegancję i wyrafinowanie, ale także ducha życia, który będzie po prostu obecny we wszystkim. Te cechy zapewniają ekskluzywność i niepowtarzalność stylu. Bardzo dobrze jest z góry pomyśleć, jak będą wyglądać lampy na tle ogólnego projektu. Ten styl z pewnością „wyczuje” rodzinną wygodę i miłość. Oświetlenie emitowane przez cienie musi być miękkie i delikatne. Oznacza to, że należy dokładnie obliczyć wysokość, na której urządzenie zostanie zainstalowane.

lampa prowansalska

Lampy w stylu prowansalskim

Harmonijnie wtapiają się w „społeczeństwo” kombajnów, lodówek i kuchenek elektrycznych, aby to jednak osiągnąc, musisz kupić drewniane prowansalskie meble kuchenne. Elementy dekoracyjne mogą również podkreślić styl: doniczki, naczynia, pojemniki na chleb i inne bibeloty wykonane z naturalnych materiałów. Dzięki ich obecności poczujesz atmosferę która jest niezbędna dla kierunku, zwanego Prowansją. Dawno temu lampy służyły tylko i wyłącznie do tego, aby rozświetlać ciemne pomieszczenia lub ulice. Obecnie lampy na przykład prowansalskie spełniają funkcję dekoracyjna i niejednokrotnie od momentu wejścia do pomieszczenia, nasz wzrok opiera się na pięknych starych i zabytkowych lampach i żyrandolach. Nasz antykwariat z lampami posiada duży wybór unikatowych i bardzo rzadkich lamp prowansalskich. Obecnie lampy które są produkowane to obraz bardzo słabej jakości i z nisko budżetowych materiałów. Natomiast starodawne oświetlenie było wykonywane uczciwe i "na bogato". Porównując nowe lampy do naszych starych lamp, to nowe chińskie badziewia klepane na miliony wypadają bardzo słabo. Każdy kto jest w temacie antyków i staroci to wie o czym mowa.