Płyta pilśniowa, znana również jako płyta wiórowa to materiał drewnopochodny, ale nie jest to "drewno" w tradycyjnym rozumieniu tego słowa, takim jak lite drewno pochodzące bezpośrednio z pnia drzewa. Płyta pilśniowa jest wytworzona z drewnianych wiórów, które są połączone za pomocą żywicy i innych substancji wiążących, a następnie formowane pod wysokim ciśnieniem i temperaturą.

Proces produkcji płyty pilśniowej polega na wykorzystaniu drobnych wiórów drewna, które często pochodzą z odpadów drzewnych lub są specjalnie wytwarzane przez rozdrabnianie drewna. Te wióry są następnie mieszane z żywicą i innymi składnikami, aby zwiększyć ich trwałość i odporność na wilgoć, a także aby poprawić inne właściwości materiału.

W rezultacie, płyta pilśniowa jest materiałem inżynierii drewna, który jest lżejszy i często tańszy niż lite drewno, ale nie posiada takiej samej wytrzymałości i trwałości. Jest często wykorzystywana w produkcji mebli, paneli podłogowych, a także w innych zastosowaniach, gdzie niski koszt i łatwość obróbki są ważniejsze niż wytrzymałość i trwałość litego drewna.

Od kiedy płyty pilśniowe były używane?

Płyty pilśniowe (wiórowe) zaczęto produkować i używać w latach 40. i 50. XX wieku. Rozwój tego materiału był odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na niedrogie, ale funkcjonalne materiały budowlane i meblowe w okresie powojennym.

Po II wojnie światowej, w obliczu niedoboru surowców i potrzeby odbudowy, branża meblarska i budowlana poszukiwała sposobów na efektywne wykorzystanie dostępnych zasobów drewna. Płyty pilśniowe, będące produktem z odzyskanych wiórów drewna, stały się popularną alternatywą dla droższego i mniej dostępnego litego drewna.

Proces produkcji płyt pilśniowych szybko ewoluował, stając się bardziej wydajny i ekonomiczny. Wraz z rozwojem technologii produkcji żywic i klejów, jakość płyt pilśniowych znacznie się poprawiła, co pozwoliło na ich szerokie zastosowanie w przemyśle meblowym, budownictwie i innych sektorach.

Dziś płyty pilśniowe są standardowym materiałem wykorzystywanym na całym świecie, cenionym za ich wszechstronność, niski koszt i relatywnie prosty proces produkcji. Znajdują zastosowanie nie tylko w produkcji mebli, ale także w budownictwie, jako materiał izolacyjny, w produkcji paneli podłogowych i w wielu innych zastosowaniach.