Szkło uranowe, znane również jako szkło wazelinowe, to specyficzny typ szkła, którego charakterystyczna cecha to dodatek niewielkiej ilości związków uranu. Uran, będący pierwiastkiem promieniotwórczym, nadaje szkłu wyjątkowe właściwości i wygląd. Oto kilka kluczowych informacji o szkle uranowym:

Charakterystyka Szkła Uranowego

  1. Zielonkawy Odcień: Najbardziej charakterystyczną cechą szkła uranowego jest jego kolor, który może wahać się od delikatnie żółtawo-zielonego do intensywnie neongreen zależnie od zawartości i rodzaju uranu użytego w procesie produkcji.

  2. Fluorescencja pod Światłem UV: Pod wpływem światła ultrafioletowego (UV), szkło uranowe wykazuje silną fluorescencję, świecąc jaskrawo w ciemności. To właśnie ta właściwość czyni je bardzo atrakcyjnym dla kolekcjonerów.

  3. Wykorzystanie w Produkcji: Szkło uranowe było popularne, szczególnie w okresie od końca XIX wieku do połowy XX wieku, i wykorzystywane było do produkcji różnorodnych przedmiotów, takich jak naczynia stołowe, ozdoby, a także elementy dekoracyjne.

Bezpieczeństwo

  • Poziom Promieniowania: Mimo że szkło uranowe zawiera uran, poziom promieniowania emitowanego przez te przedmioty jest zazwyczaj bardzo niski i uważany za bezpieczny w normalnym użytkowaniu. Jednak zawsze istnieje pewien poziom ryzyka związanego z długotrwałą ekspozycją na materiały zawierające substancje promieniotwórcze.

  • Zastosowanie i Kolekcjonerstwo: Szkło uranowe jest dziś głównie przedmiotem zainteresowania kolekcjonerów. Należy jednak zachować ostrożność przy jego używaniu, szczególnie jeśli chodzi o naczynia przeznaczone do spożywania jedzenia lub picia.

Historyczne i Kolekcjonerskie Znaczenie

Szkło uranowe, ze względu na swoją unikalną naturę i historyczne znaczenie, jest cenione przez kolekcjonerów i miłośników antyków. Jego fluorescencyjne właściwości, w połączeniu z różnorodnością form i wzorów, sprawiają, że jest to ciekawy i poszukiwany element w świecie kolekcjonowania szkła antycznego.

Szkło uranowe pod wpływem światła UV świeci na zielono:

szkło uranowe