Zbieranie i otaczanie się pięknymi starymi przedmiotami to pasja wielu osób, od kolekcjonera po handlarza antykami. W czasach chińskiej, masowej taniej produkcji i dystrybucji w potężnych sieciowych sklepach, zaczynamy doceniać rzeczy wykonane z bardzo dobrej jakości materiałów oraz precyzje ich wykonania. Ludzie z wielkim entuzjazmem zaczęli poszukiwać zabytkowych skarbów, które na co dzień będą stanowiły nie tylko ozdobne, ale także użytkowe elementy w domach.
Dla wielu ludzi najistotniejsze jest piękno starych rzeczy. Drugą i bardzo istotną sprawą jest wartość pieniężna, która z czasem nie maleje a rośnie. Więc antyki to nie tylko piękne lampy, żyrandole, meble czy rzeźby ale także inwestycja która przyniesie korzyści finansowe. W każdym bądź razie jest to kilka z powodów dlaczego kochamy antyki.

Antyk - czyli co?


Antyki to wiekowe i cenne przedmioty o historycznym znaczeniu lub kulturowym. Może to być żyrandol, lampa, meble, porcelana, dewocjonalia, świeczniki, stare płyty, ubrania, lalki i wiele innych poszukiwanych przedmiotów które nie są łatwo dostępne. Teoretycznie, przyjmuję się że dany przedmiot aby nazwać go antyk powinien mieć minimum 100 lat, ale jest dużo osób które są zafascynowane czasami młodszymi, czyli na przykład przedmioty z lat 1960/70 w stylu space age, industrialnym, loft, steampunk.
Inna grupa fanów antyków, zwana purystami, pewnie uważałaby te rzeczy za "przedmioty kolekcjonerskie". Popularność antyków wciąż rośnie i z biegiem czasu wynika to co klasyfikujemy jako antyk, ciągle ulega zmianie.

Powiązania z przeszłością


Otaczając się przedmiotami z dawnych czasów, antyki wprowadzają nas w piękny i nostalgiczny dawno miniony czas. Pomagają nam się uczyć historii na żywo i ciągłe przypominają, że upływ czasu jest nie unikniony. Na przykład stare plakaty mogą rzucić światło na obyczaje społeczne w określonych przeszłych latach i wyzwolić emocje, których nigdy nie przywołamy słowem pisanym. Podobnie jak biżuteria przekazywana z pokolenia na pokolenie, będzie mieć wartość sentymentalną, której nikt nie zmierzy jakością szlachetnych kamieni w niej zawartych.
Każdy kto kocha antyki, ceni historyczny aspekty swojej kolekcji. Można się zastanawiać kto jadł z posiadanej 200 letniej zastawy kuchennej, kto popijał kawę lub herbatę z zabytkowej starej filiżanki. Zdolność antyków do edukacji, zabawy i opowiadania historii jest potężną atrakcją.

Przyjemność poszukiwania


Znalezienie cennego lub rzadkiego przedmiotu wśród tysięcy drobiazgów na pchlim targu lub na sprzedaży garażowej jest źródłem dumy i radości dla każdego miłośnika antyków i kolekcjonera. Sklepy z antykami i antykwariaty to inne miejsca pełne cennych skarbów i niesamowitych okazji.


Niekwestionowane piękno

Aby
mieć radość z antyków, nie musisz być wielkim fanatykiem i kolekcjonerem. Dodanie nawet jednego lub kilku zabytkowych przedmiotów do wystroju mieszkania, może dodać ciepła, romansu, charakteru lub twojego osobistego akcentu do twojego domu. Zawsze szukaj pięknych żyrandoli, starych lamp i mebli, bo często to co widzisz to nie zobaczysz już takiego samego przedmiotu drugi raz. Jeżeli lubisz sobie czasem pomajsterkować, to czasami czyjeś śmieci możesz łatwo przekształcić w funkcjonalny i nietypowy mebel lub przedmiot.


Ludzie kochający antyki to duża beczka różnych zamiłowań, od stylu po epokę, kolorystykę, materiały z którego wykonane są dane rzeczy. Niektórzy miłośnicy koncentrują się na określonych rzeczach. Na przykład zbieraniu zegarów lub porcelany. Natomiast inni poświęcają się konkretniej epoce - na przykład secesyjnej. Większość miłośników antyków ma jadnak szerokie upodobania i eklektyczne. Zawsze kieruj się swoimi upodobaniami i własnym gustem, historycznymi zainteresowaniami i poczuciem zabawy!