Antyczne lampy stołowe to nie tylko źródło światła, ale również element dekoracyjny, który wprowadza wyjątkowy klimat do każdego wnętrza. W EuroAntykach znajdziesz szeroki wybór antycznych lamp stołowych, które pochodzą z różnych okresów i stylów. W tym artykule przedstawiamy 5 najpopularniejszych rodzajów antycznych lamp stołowych, które warto mieć na uwadze podczas wyboru oświetlenia dla Twojego wnętrza.

  1. Lampy stołowe w stylu art deco

Art deco to styl, który był popularny w latach 20. i 30. XX wieku. Charakteryzuje się on geometrią, symetrią, a także wykorzystaniem materiałów takich jak szkło i metal. Antyczne lampy stołowe w stylu art deco są zazwyczaj wykonane z chromu lub niklu, a ich klosze zwykle są w kształcie kul lub walca. Takie lampy świetnie pasują do wnętrz utrzymanych w nowoczesnym stylu.

  1. Lampy stołowe w stylu vintage

Styl vintage to modny trend w aranżacji wnętrz, który nawiązuje do lat 50. i 60. XX wieku. Antyczne lampy stołowe w stylu vintage często są ozdobione kolorowymi wzorami lub florystycznymi motywami. Wykonane są najczęściej z metalu, szkła lub ceramiki. Lampy te idealnie wpasują się do pomieszczeń utrzymanych w stylu retro.

  1. Lampy stołowe w stylu ludwikowskim

Styl ludwikowski to klasyczny styl francuski, który był popularny w XVIII i XIX wieku. Antyczne lampy stołowe w tym stylu są zazwyczaj wykonane z mosiądzu lub brązu i zdobione rzeźbieniami. Klosze takich lamp najczęściej mają formę łezki lub kwiatu. Lampy stołowe w stylu ludwikowskim będą doskonale wyglądać w eleganckim salonie.

  1. Lampy stołowe w stylu secesyjnym

Secesja to styl, który powstał na przełomie XIX i XX wieku i charakteryzuje się organicznymi kształtami oraz dekoracjami inspirowanymi naturą. Antyczne lampy stołowe w stylu secesyjnym są zwykle wykonane z mosiądzu, brązu lub srebra. Ich klosze często mają kształt kwiatów lub liści. Takie lampy świetnie sprawdzą się w salonie urządzonym w stylu rustykalnym.

  1. Lampy stołowe w stylu empire

Styl empire był popularny w okresie panowania Napoleona Bonaparte i charakteryzuje się rokokowymi zdobieniami oraz rzeźbieniami. Empire to styl związany z okresem panowania Napoleona Bonaparte we Francji, który charakteryzował się symetrią, elegancją i bogatą dekoracją. W przypadku lamp stołowych w stylu empire można oczekiwać, że będą one zdobione ornamentami i motywami związanych z mitologią grecką i rzymską, takimi jak greckie kolumny, akanty czy wazony.